مرغ تخمگذار

مرغ تخمگذار

چرا مرغ تخم گذار بومی؟

زمینه پرورش مرغ تخم گذار بومی در کشور ما به‌طورکلی رو به افزایش است و توجه مردم امروز بیشتر به‌سوی محصولات ارگانیک و سبز می‌باشد در حال حاضر پرورش مرغ تخم گذار بومی در کشور ما موردتوجه مردم و پرورش‌دهندگان این حرفه قرارگرفته است زیرا این پرنده از لحاظ بومی بودن و سازگاری با محیط و مهم‌ترین ملاک آن ارگانیک و سرد بودن موردتوجه مصرف‌کنندگان قرارگرفته است مرغ بومی فعلی ازلحاظ ژنتیک دچار هیچ‌گونه تغییری نشده است و دست‌نخورده می‌باشد  بنابراین محصولات تولیدی آن‌که شامل گوشت و تخم‌مرغ است ازنظر ارزش غذایی سالم‌تر است.

چند دسته مرغ تخم گذار در کشور وجود دارد ؟

1- مرغ تخمگذار صنعتی

شامل نژادهای آل اس آل  نیک چیک هایلاین و غیره می‌باشد.

2- مرغ تخمگذار گوشتی

 تخم مرغ  این دسته از مرغ ها جهت جوجه کشی برای تولید جوجه‌های گوشتی استفاده می‌شود.

3- مرغ‌های بومی تخمگذار

این نوع علاوه بر جوجه کشی برای مصرف خوراکی هم استفاده می‌شود.

مرغ تخمگذار بومی

مقاله فعلی درزمینه پرورش مرغ تخمگذار بومی می‌باشد. پرورش مرغ بومی  تخم‌گذار صنعتی رو به افزایش در کشور ما است.

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که پرورش در شاخه‌های مختلف نیازمند بازار مصرف است و مرغ بومی اگرچند ازنظر برخی افراد نژادی هست سوخته و قابل‌حذف ولی چون مردم کشور ما به این پرنده خیلی توجه می‌کنند که از گوشت و تخم‌مرغ آن استفاده کنند و در برخی آداب‌ورسوم کهن ایرانی برای  برخی قبایل و نژاد مرغ بومی موردتوجه قرارگرفته که از گوشت و تخم‌مرغ آن جهت مراسم‌های خود استفاده می‌کند. بنابراین مرغ تخمگذار بومی دارای تاریخچه کهن در فرهنگ و مراسم‌های ملی ایرانی‌ها می‌باشد. و بازار مصرف تخم و گوشت خوبی در ایران دارد. و بر هیچ‌کس پوشیده نیست که ارزش غذایی تخم‌مرغ بومی بسیار بالاتر از تخم‌مرغ‌های صنعتی می‌باشد.

در راستای همین بازار اقداماتی جهت پرورش  آسان‌تر به‌راحتی کار توسط مرغداران صورت گرفته که این صنعت رو  به‌صورت زنده و پویا نگه می‌دارد. ازجمله این اقدامات پرورش گله‌های بهتر و با ماندگاری مقاومت بیشتر، واردات  گله‌های بهتر و راندمان تولید بالاتر و اصلاح ژنتیکی که پرورش‌دهندگان به‌صورت کاملاً تجربی برای جلوگیری از هم خون شدن و یکنواختی ژنتیک طیور انجام می‌دهند. و این باعث شده که مرغ تخم‌گذار فعلی از کیفیت خوبی برخوردار باشد اگرچه متأسفانه این صنعت از هیچ‌کدام از ارگان‌های دولتی موردحمایت قرار نمی‌گیرد و روی پای خود می‌باشد.

چرا مرغ تخمگذار بومی موردتوجه مرغداران است؟

زیرا این پرنده دارای مقاومت بالاتری در مقایسه با طیور صنعتی است و با داشتن هم‌چین ملاکی  این پرنده توجه بیشتری می‌کنند و همچنین دارای قیمت بالاتری نسبت به طیور صنعتی می‌باشد و ارزش غذایی بیشتر و سالم بودن و بسیاری از ملاک‌های برتری دیگر را نسبت به  طیور صنعتی گوشتی دارا می‌باشد.

و هم اینکه مقتدی در این زمینه با شروع به پرورش مرغ تخمگذار بومی هم نیاز بازار را می‌سنجد هم میزان عرضه و تقاضا و هم قابل توجیه‌پذیر بودن پرورش، بنابراین کسی که می‌خواهد برای اولین بار وارد این صنعت شود باید در دوره پرورشی اول خود تمام ملاک‌ها و کمیت‌های موجود را موردبررسی و آزمون‌وخطا انجام دهد تا بهترین نتیجه را از دوره  پرورش آزمایشی خود بگیرد در این زمینه کارشناسان ما همراه شما هستند تا علاوه بر اینکه شناخت دقیقی از این صنعت پیدا کنید تجربه خوبی از پرورش داشته باشید تا زمینه پرورش در شاخه‌ها و مدارج بالاتر شود.

لطفا از مطالب زیر هم دیدن کنید:

بهترین نژاد های مرغ تخمگذار کدام است؟